Pisarka Daria Galant

                                           

Dwór Olchowe Łąki to niezwykły dom polskiej powieściopisarki Darii Galant. Dlatego „niezwykły”, bo oprócz domowników, zamieszkiwany jest przez przyjazne konie, kontaktowe alpaki, sympatyczne koty, liczne ptaki (np. żurawie, bociany), którym nie przeszkadza bliskie obcowanie z człowiekiem.  Dwór Olchowe Łąki jest miejscem spotkań literackich, teatralnych, działań twórczych. Znajdują się tu miejsca kontemplacji (ekologiczne łąki, przestrzenie poezji natury i ciszy) .

Twórczość autorki to następujące książki:

Powieści: „Bóg ukrył się w górach”, „Południca”, „Siostry Opposto”, „Dwór Wiatrów”

Zbiory poezji: „Lilith”, „Syrena Słowiańska”

Dramaty: „Departament Straconego Czasu”, „Całun”

Książki filozoficzne i edukacyjne:  „Teoria Białej Emocji”, „Holy Equus- zaklinanie koni i życia”, „Moja wewnętrzna łąka”

W Dworze Olchowe Łąki i na terenie Folwarku znajduje się Biblioteka (gromadzi osobistą kolekcję książek pisarki), Salon Literacki (gdzie odbywają się spotkania autorskie i wieczory poetyckie) i Pracowania Literacka pisarki, która gromadzi Kolekcję Zabawek i Sztuki Ludowej oraz przedmiotów związanych z kreowaniem wyobraźni, sztuki teatru i opowieści. Są też  Stajnie Artystyczne, z których konie biorą udział w działaniach twórczych, jak np. w pokazach teatru konnego i w filmach autorki. Pracują w Metodzie Holy Equus, która główny nacisk kładzie na dobrostan emocjonalny zwierząt i ich wolność w komunikowaniu się z człowiekiem (pisarka przez media wielokrotnie określana była jako „zaklinaczka koni”) .

Dla pisarki w jej filozofii (White Emotion Theory/Teoria Białej Emocji) jedno z nadrzędnych miejsc w przestrzeni życia odgrywa natura i poczucie wolności wewnętrznej, którego można poszukiwać, zdaniem autorki, poprzez kontemplacje natury i wnikanie w strukturę wewnętrznego spokoju. W dążeniu do odnajdywania i rozumienia wartości humanistycznych Teoria Białej Emocji proponuje między innymi współpracę ze światem zwierząt (Metoda Holy Equus), która pomaga w  zrozumieniu siebie, jako istoty ludzkiej i rozwoju osobowości w oparciu o kontakt (obserwacja i współistnienie) np. z końmi, alpakami. Ustosunkowanie się do życia jako człowiek odczuwający w filozofii Teorii Białej Emocji odbywa się przy pomocy sztuki (literatura, film, opowieść, fotografia, teatr, performance)

Raz w roku we wrześniu w Olchowych Łąkach odbywa się „Stacja Literacka” Festiwal Twórczości Darii Galant, gromadzący miłośników twórczości autorki z całego świata.